Duyuru

Duyuru Module
Collapse
1 of 2 < >

Merhaba

Merhaba, öncelikle Sevgi ve Aşk Forumları Sevgi.name.tr sayfamıza hoşgeldiniz. Lütfen daha çok özellikten yararlanmak için bir üyelik alınız.
2 of 2 < >

Duyuru

Merhaba, Sevgi ve Aşk Forumları tekrar uzun bir aradan sonra yayın hayatına başladı. Eski mesajlarınızı görebilir ve bu mesajlara cevap yazabilirsiniz.
See more
See less

Eski TÜrklerde Devlet Meclisi ,Toy nedir?

Page Title Module
Move Sil Collapse
X
Conversation Detail Module
Collapse
 • Filter
 • Saat
 • Show
Clear All
new posts

 • Eski TÜrklerde Devlet Meclisi ,Toy nedir?

  Eski Turklerde Devlet Meclisi “Toy” uzerine Duşunceler


  Bilindiği gibi en eski cağlardan bugune kadar butun toplumlar ve toplumları yoneten hukumdarlar devlet işlerini gorurken danışmak istişare etmek alıp uygulayacakları kararları topluma benimsetmek alınacak neticelerin sorumluluğunu paylaşmak en doğru olanı yapmak ve benzeri sebeplerle danışmanlar edinmek ve daha onemlisi kurullar oluşturmak ihtiyacını hissetmişlerdir. Gunumuzde temsili parlamenter sistemle en gelişmiş seviyesine varan bu olgu gerek Batılı gerekse Doğulu toplumlarda koku en eski cağlara uzanan bir gecmişe sahiptir. Biz bu calışmada yalnızca Orta Asya Turk devletlerinin devlet meclisi olan “Toy”u ele alacağız.

  “Toy” kelimesi “meclis-toplantı” “Devlet Meclisi” anlamına gelmektedir1. Kelimenin bir diğer ve yaygın anlamı da bayram2. ziyafet ve eğlenceli yemeklerdir3. Moğolların Gizli Tarihi isimli eserde yer alan “Duğun doğum evlenme ve buna benzer hallerde tertiplenen meclis” şeklindeki ifade de Toy’un değişik vesilelerle toplanan bir meclis olduğu yolundadır4. Ancak “Toy” devlet işlerinin goruşulduğu ve daha sonra yenilip icilip eğlenilen bir festival niteliğinde olsa gerektir. Hukumdarlar tarafından yılın belirli gunlerinde hukumdarlık alameti olarak devlet ileri gelenlerine ve halka verilen ve resmi bir niteliği olan ziyafettir5.

  Bunun yanı sıra toy kelimesiyle aynı anlama gelen “Kurultay” kelimesinden de soz etmemiz gerekir. Moğolca toplanmak bir araya gelmek anlamındaki “khuril khural-khuri kuril” kokune6 yine Moğolca “tai” ekinin ilave edilmesiyle turetilmiş bir terim olan kurultay kelimesi zamanla Turk devlet meclisi “toy”un yerini almıştır. XIII. yuzyılın ortalarından itibaren kaynaklarda gecmeye başlayan bu kelime toy yerine kullanılmaya başlanmış toy ise yemekli eğlence icin kullanılır olmuştur7.

  [FONT=Arial]Toy geleneğinin aslı olan ilk meclis ya da toplantılar Asya Hun İmparatorluğu’nda Mao-tun donemine kadar geriye uzanmaktadır. Mao-tun devrinde (M.o. 209–174) dini ayinlerin yapıldığı halkın nufusunun ve hayvan sayısının belirlendiği ve devlet işlerinin goruşulduğu uc buyuk toplantı yapılmaktaydı8. Hsiung-nu Devleti’nin Shan-yu (veya Tan-hu) denilen hukumdarları kararg
Working...
X