Duyuru

Duyuru Module
Collapse
1 of 2 < >

Merhaba

Merhaba, öncelikle Sevgi ve Aşk Forumları Sevgi.name.tr sayfamıza hoşgeldiniz. Lütfen daha çok özellikten yararlanmak için bir üyelik alınız.
2 of 2 < >

Duyuru

Merhaba, Sevgi ve Aşk Forumları tekrar uzun bir aradan sonra yayın hayatına başladı. Eski mesajlarınızı görebilir ve bu mesajlara cevap yazabilirsiniz.
See more
See less

DÜnyanın en Ufak Ülkesi Sealand

Page Title Module
Move Sil Collapse
X
Conversation Detail Module
Collapse
 • Filter
 • Saat
 • Show
Clear All
new posts

 • DÜnyanın en Ufak Ülkesi Sealand


  Sealand, 1967’de İngiliz ordusunun eski binbaşısı Roy Bates ve ailesi tarafından kurulan ve hukuki statusu tartışmalı olan platform-ada şeklinde bir "ulke". Dunyanın en kucuk ulkesi.
  Uluslararası karasularda bulunduğu icin, adanın devlet statusune cıkarılabileceğini ilan eden Roy Bates, kendine “prens” unvanı da verdi. Ertesi yıl İngiliz Kraliyet Donanması, Roy Bates’i adadan atmaya calıştı, ancak platformdan acılan uyarı ateşine maruz kalan askerlerin girişimi başarılı olmadı. Tutuklanan Roy Bates, mahkeme tarafindan "Olay İngiltere sınırlarının dışında olmuş" diyerek serbest bırakıldı.

  Daha sonra da bir İngiliz savcı, platformun İngiliz karasularının 3 mil acığında olması dolayısıyla Roy Bates’i haklı bile buldu. 1974’te ise Roy Bates işi bir anayasa cıkarmaya kadar vardırdı ve ardından “egemenlik simgesi olarak”, bir bayrak, milli marş ve para birimi olarak Sealand Dolarını kabul etti. Bates, kendisine de Sealand Prensi unvanını verdi.

  2007’de 10 milyon sterline satılığa cıkarılan, 550 metrekarelik yuzolcumu ile dunyanın en kucuk ulkesi olan "Sealand Prensliği", hicbir ulke tarafından tanınmayan bir devlet.

  Sealand'de darbe girişimi bile yaşanmış. Bates ailesinden 3 kişi, bir gece yarısı ulkeye helikopterle inerek Roy Bates'in oğlu Veliaht Prensi'ni mutfağa hapsetmiş. Bunu oğrenen Bates hemen bir helikopterle ulkesine donup bir tufekle yonetimi tekrar ele gecirmiş. İki darbeci, ulkeden sınırdışı edilmiş, diğerinin ise vatandaşlığı duşurulmuş.

  ulkenin en buyuk geliri internet isim hakkı. Dunyanın dort bir yanından muşteriler 'daha az hoşgorulu' olan hukumetlerinin izin vermediği verilerini Sealand'de saklayabiliyor.  ulke kelimesinin sozluk tanimina baktigimiz zaman, egemenliği ve kendine ait bayrağı olan, tek uluslu veya cok uluslu olarak siyasal otoriteyle desteklenmiş, kader birliğine sahip insanların uzerinde yaşadıkları toprak parcasıdır.


  Bu tanımlara gore Sealand, bir ulke ve devlet kategorisine sahip olmak icin gereken bircok adımı atmış gorunuyor, ancak hukuki statusu hala tartışmalı. Sealand’in Facebook’ta bir profil sayfası ve en buyuk online ansiklopedi olan Wikipedia’da ulke profile bile var.


  Alıntı ; indigo Dergisi
 • #2

  emeğine sağlık

  Comment

  • #3

   ne guzelmiş ustelik bu ulkede bi karnın acıksa, yada markete gidecek olsan, hastaneye gidecek olsan, falan fşlan mutlaka başka bi ulkeye gitmen gerekecek pasaport yada vize şart

   Comment

   • #4

    evet darbe girişimdinde bulunulmuş hakikaten ilginc
    yorumlarınız icin teşekkurler

    Comment

    Working...
    X