Duyuru

Duyuru Module
Collapse
1 of 2 < >

Merhaba

Merhaba, öncelikle Sevgi ve Aşk Forumları Sevgi.name.tr sayfamıza hoşgeldiniz. Lütfen daha çok özellikten yararlanmak için bir üyelik alınız.
2 of 2 < >

Duyuru

Merhaba, Sevgi ve Aşk Forumları tekrar uzun bir aradan sonra yayın hayatına başladı. Eski mesajlarınızı görebilir ve bu mesajlara cevap yazabilirsiniz.
See more
See less

hasan boĞuldu efsanesi...

Page Title Module
Move Sil Collapse
X
Conversation Detail Module
Collapse
 • Filter
 • Saat
 • Show
Clear All
new posts

 • hasan boĞuldu efsanesi...  Huzunlu Hasan Boğuldu Hikayesi...
  Her carşamba, guzeller guzeli obalı Emine, Kazdağı'nın zirvelerine kurulu koyunde yetiştirdiği bal, peynir, sut gibi urunlerini yaklaşık 5 saatlik bir inişten sonra ovaya kurulu Edremit Pazarı'na getirir ve satmak icin sergi acar, gecimini sağlar. Yine boyle bir carşamba gunu, taptaze urunlerinin başında beklerken, yakışıklı ova koylusu, bıckın delikanlı Hasan ile gozgoze gelir ve birbirlerine tutulurlar. Hasan, Emine'ye her gelişinde sattığı sebze-meyvenin arasından karpuz ikramında bulunur. Ancak pazarın kurulduğu gun goruşebildikleri boyle gecen hasret dolu haftalar sonunda sevdalarını evlilik ile tullendirmeye karar verirler. Fakat Emine'nin ailesi, bu evlilik fikrinden pek de hoşnut olmazlar; zira Hasan ovalıdır, kızları ise obalı. Ovalı Hasan'ın, kendi zor yoruk obası hayat şartlarına dayanamayacağını duşunurler ve Hasan'ı bir imtihana tabi tutmaya karar verirler. Hasan'ın Emine ile evlenebilmesi icin kırk okkalık bir tuz cuvalını ovadan obaya kadar sırtında cıkarması gerekmektedir. Emineyle ovadan sırtında tuz cuvalıyla yola koyulan Hasan'ın, yaklaşık 5-6 kilometrelik bu yolun sonlarına doğru, dizlerinin bağı cozulmeye başlamıştır, zira nazik yetişmiş bedeni bu yuke dayanamamaktadır. Bu işi başaramayacağını anlayan Hasan, Emine'ye başka diyarlara kacmayı orda evlenmeyi teklif eder, Emine bunu kabul etmez, devam etmesini ister. O, erkeğinin başaracağına ve koye başları dik varacaklarına inanmıştır bir kere. Yalvarışlarına kulak asmayan Emine'nin arkasında cabalayan Hasan, terleyen sırtına nufuz eden tuzun da yakıcı etkisiyle artık dayanamaz hale gelir ve gokbuvetin buz gibi sularına sesizce yuvarlanır ve boğulur. Bunu farketmeden koye kadar cıkan Emine, arkasında Hasan'ın olmadığını gorunce deliye doner ve Hasan'ı aramaya başlar, fakat bulamaz. En sonunda Hasan'ın boğulduğu golete gelince Hasan'a hediye etmiş olduğu yazmanın yuzmekte olduğunu gorur. Bu acıya dayanamayan Emine de yazma ile kendini goletin yanındaki ulu bir cınara asar. O gunden sonra dalları golete uzanan bu cınara Emine cınarı, golete de Hasan Boğuldu Goleti denmeye başlanır.

  1990 yılında, Sabahattin Ali'nin "Hasan Boğuldu" hikayesinden Orhan Aksoy'un yonetmenliğinde, Hulya Avşar "Emine", Yalcın Dumer "Hasan" rolunde bu hikaye bir filme donuşturulur.
 • #2

  burada yuzmek de bir başka oluyor..
  yaz mevsimi gelince yore halkı buraya hem serinlemeye,hem piknik
  yapmaya,hemde yuzmeye giderler.
  gezilip gorulmeye değer yerler...tavsiye ederim

  Comment

  • #3

   Firari_Sevdam
   orda yuzmek ister mi insan? al işte bir soru işareti !..

   ahh be hasan cuvalı boşaltıp atcaktın icine emineyi kacacaktın anadoluya
   tabii ki ister.ben o yorenin başka bir yoresinde yuzdum...

   hasanda cesaret vardı ama yorenin adetlerini uygulamak istemiş......
   firari artık sen oyle yaparsın. cuval yerine kızı yuklersin sırtına

   Comment

   Working...
   X