Duyuru

Duyuru Module
Collapse
1 of 2 < >

Merhaba

Merhaba, öncelikle Sevgi ve Aşk Forumları Sevgi.name.tr sayfamıza hoşgeldiniz. Lütfen daha çok özellikten yararlanmak için bir üyelik alınız.
2 of 2 < >

Duyuru

Merhaba, Sevgi ve Aşk Forumları tekrar uzun bir aradan sonra yayın hayatına başladı. Eski mesajlarınızı görebilir ve bu mesajlara cevap yazabilirsiniz.
See more
See less

Samsun Tarihi ve Resimleri

Page Title Module
Move Sil Collapse
X
Conversation Detail Module
Collapse
 • Filter
 • Saat
 • Show
Clear All
new posts

 • Samsun Tarihi ve Resimleri
  . .  [/left]

  TARİH

  Dundar Tepe hoyuğunde yapılan arkeolojik araştırma ve incelemeler Kalkolotik ve Bakır cağlarına ait bir uygarlığın yaşadığını ortaya koymuştur.Anadoluda Yunan kolonilerinin kurulduğu donemde Samsun, Amisos adlı kucuk bir yerleşme merkezi idi. şehrin İon şehir devletlerinden Miletos ( Millet) tarafından kurulduğu kabul edilmektedir.

  M.o.47de Romalı Sezarın kesin egemenliğine giren Samsun, bu egemenliği izleyen ve Hıristiyanlığın yayıldığı Bizans doneminde bir piskoposluk merkezi olarak siyasal tarihte ve dinler tarihinde yer alır. 1071 Malazgirt Zaferi ile Anadolu kapılarının Turklere acılmasından sonra Samsun, Anadolunun fethi ile gorevli komutanlardan Melik Danişment Gazi ve onun kurduğu Beyliğin denetimi altına girmiştir .

  celebi Sultan Mehmet eliyle 1413de Osmanlı yonetimine katılmış, 1427 yılında da Canik adıyla ilk kez haritaya gecmiştir. Samsun ve yoresinde tutun ekiminin yaygınlaşması ve buharlı gemilerin Karadenizde işlemesiyle 19.yy. da Samsun Karadenizde kucuk bir iskele olma durumundan kurtuldu.


  1869 yılında buyuk bir yangın geciren Samsunun hemen hemen tamamı yanarak kul oldu. Fransadan getirilen bir mimarın planına gore sokak ve caddeler boyunca evler yapıldı.Zengin bir ticaret merkezi ve şehri olduğundan kısa zamanda kalkındı.

  1.Dunya Savaşından sonra parcalanan ve duşmanlar tarafından istila edilen vatanımızı kurtarmak icin Gazi Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919da Samsuna ayak basarak Milli Mucadeleyi başlattı.O tarih Genclik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmiş olup;1936 yılından beri her yıl kutlanmaktadır.

  COğRAFYA

  Samsun, Orta Karadeniz bolgesinde yer alır. Yuzolcumu 9.579 km2 dir. Nufusu ise 1.161.619dur. Ordu,Tokat, Amasya ,corum, Sinop iliyle cevrili olup kuzeyini de Karadeniz kaplar.

  Karadeniz kıyı şeridini takiben uzanan Kuzey Anadolu Dağlarının il sınırı icindeki kesimleri daha yuksektir. Kıyıdan uzaklaştıkca basık ve yuvarlak sırtlar halinde yukselen bu dağlar 1000 ile 1500mye ulaşır. Batı uc kısmıyla il icine sokulan Canik Dağları, Kunduz Dağı, Bunyan Dağı, Sıralı Dağ ve Yunt Dağı ile ilin en yuksek dağı olan Akdağ (2.082 m ) başlıca dağlarıdır.

  Plato ve yaylalar fazla yuksek değildir. Yaylalar: Ladik, Havza, Vezirkopru ve Kavak ilcelerinde yer alır. Kızılırmak ve Yeşilırmak nehirlerinin taşıdıkları aluvyonların yuzyıllar boyunca kıyıda birikmesi sonucu verimli Bafra ve carşamba ovaları oluşmuştur.

  Samsun, akarsu bakımından zengindir. Turkiyenin kendi sınırları icinde denize ulaşan en uzun nehri Kızılırmak Kızıldağdan doğar. Samsunun topraklarından denize dokulur. Uzunluğu 1.182 km.. dır . Başlıca kolları Delice Suyu, Devrez cayı, Gokırmak tır .

  Kose Dağ dan doğup Canik Dağlarını gecerek Samsun il sınırına gelen Yeşilırmak Civa Burnundan denize dokulur. 468 km.uzunluğu olan Yeşilırmak ın Tozanlı Irmağı, Tokat cayı , Kelkit ve cekerek Suyu onemli kollarıdır. Bunların dışında Samsun topraklarından cıkarak Karadeniz e dokulen Terme cayı, Mert Irmağı, Kurtun Deresi ve Abdal Deresi gibi akarsuları vardır. Samsun, gol bakımından da zengin bir ilimizdir.

  Samsunun iklimi, sahil ve ic kesimlerde değişiklik gosterir. Sahil şeridi Karadenizin etkisinde olmasına karşın ic kesimler Akdağ ve Canik Dağları etkisi altındadır. Bir gunde havanın bir kac defa değiştiği gozlenebilir. Kıyı kesiminde kışlar ılık, ilkbahar sisli ve serin, yaz mevsimi ise genellikle kuraktır
 • #2

  1.5 Sene Oldu Gitmeyeli cook ozledim Memleketimi' (
  Tesekkurler Rakipsiz

  Comment

  • #3

   İlk baştaki resim sevgi golunun resmi. Tabiat harikası benim memleketim... Emeğine sağlık
   Rakipsiz....

   Comment

   • #4

    Sondan Bı Oncekı Resım Toptepe den mı cekılmıs anlayamadım?

    Comment

    • #5

     Sanırım Toptepeden cekilmiş... Oyyy cok guzellllll oralar

     Comment

     • #6

      Su Birinci REsim Biraz Daha Arka Tarafları Alsa Bızım Evı de Gorebılırdım)

      Comment

      • #7

       SaoL o GuzeL YorumLarın İcin SaygıLarım'La..

       Comment

       • #8

        Bu Binanın Ikı Sokak Arkasında Oturuyorum Bende TşkLer payLasım Icın

        Comment

        • #9

         cok guzel bir memleket samsun doğrusu guzel paylaşımdan oturu kutlarım sizi teşekkurler

         Comment

         Working...
         X